Pe data de 2 mai 2015, în Statele Unite ale Americii, or. Chicago, Illinois, s-a desfășurat cea de-a doua ediție a Covenției Moldo-Americane, care a reunit cele mai active și inovatoare persoane din comunitățile de cetățeni moldoveni din Nordul Americii și a lansat discuții relevante despre Moldova, precum și despre îmbunătățirea colaborării între comunități.
Scopul convenției este de a consolida diaspora, spre beneficiul membrilor comunităților moldovenești din America de Nord și co-naționalilor din Republica Moldova. La eveniment au participat lideri ai comunităților moldovenești și organizațiilor diasporei din America de Nord, reprezentanți ai sectorului privat și academic care provin din Republica Moldova, reprezentanți ai companiilor private și persoane interesate în mediul de afaceri din Moldova. Printre persoanele oficiale a participat și dl Dorel Nasui, Consulul Onorific al Republicii Moldova în Illinois, în calitate de partener al Convenției.
Organizarea unor astfel de evenimente este importantă, deoarece constituie o platformă publică pentru dialog și comunicare, ce pledează pentru extinderea relațiilor economice, culturale și politice dintre America de Nord și Republica Moldova, care a adus împreună liderii din SUA și Canada. De asemenea, Convenția a demonstrat că comunitatea moldovenilor din Illinois este în creștere atît numeric, dar mai ales în unitate și coeziune. Comunitatea moldovenilor din Chicago este cea mai numeroasă din America de Nord, iar acest eveniment a contribuit la sporirea prezenței deja destul de vizibile a comunității, dar și la încurajarea implicării în viața comunității a altor persoane.
Pe lîngă dialogul deschis, Convenția a permis participanților să formeze o rețea de persoane și relații care se vor transforma în eforturi de cooperare pentru a se extinde în diferite părți ale Americii de Nord și, bineînțeles, în Republica Moldova. Agenda a fost foarte intensă, unele sesiuni fiind transmise sau moderate prin Skype, spre exemplu, cu Ministrul Educației Maia Sandu și președinta asociaței diasporei din Montreal „Koolture Tricolore„ Nata Albot. Victor Culiuc, directorul executiv la Healthios, a moderat penelul “Busines și Economie”, la care participanții și-au împărtășit experiențele lor de integrare în SUA și cum văd de la distanță posibilitățile de creștere și prosperare a Moldovei.
Concluzia principală a Convenției a fost că în SUA și Canada sînt persoane foarte talentate și dedicate, dispuși să ajute Republica Moldova, care și-au pus ca scop să consolideze comunitatea pentru a face schimbări atît acolo, cît și în Moldova. Astfel, prin coagularea unui grup dedicat dezvoltării Moldovei, Convenția a reaprins pasiunea oamenilor de a ajuta și a demonstra că comunitatea este în creștere, ceea ce va produce efecte pozitive pe termen lung.
„Cu toții avem idei despre modul în care diaspora poate ajuta țara noastră de origine, Republica Moldova, iar mulți dintre noi deja suntem implicați activ în acest proces. Acum dorim să ne expunem ideile și să venim cu rezoluții și planuri comune, în speranța de a produce un impact mai mare asupra sferelor politice, sociale și economice din Moldova”, a menționat Elena Dragalin, unul dintre organizatorii Convenției.
Evenimentul a fost organizat de Asociația Moldova AID, Asociația Moldovenilor din Chicago și NOROC Events & Promotions, cu susținerea Consulatului Onorific al Republicii Moldova în Illinois, Ambasadei Republicii Moldova în Statele Unite ale Americii și Mexic, Ambasadei Republicii Moldova în Canada și a Biroului pentru relații cu diaspora. Partener informațional oficial: Moldova.org
* * *
Prima ediție a Conventiei Moldo-Americane a avut loc la 25 februarie 2014, la Washington, care a întrunit reprezentanți ai instituțiilor guvernamentale americane și din Republica Moldova, ai ONG-urilor care au programe în Republica Moldova și în regiune, precum și originari din Republica Moldova, stabiliți cu traiul în Statele Unite. Prin discursurile ținute și discuțiile purtate în cadrul dezbaterilor, Convenția Moldo-Americană și-a propus afirmarea unui angajament public în susținerea Republicii Moldova în procesul de consolidare a democrației, statului de drept și a dezvoltării economice.
Elena Dragalin, președinta asociației “Moldova Aid”, menționa în 2014: „Tinerii și restul persoanelor din diasporă pot să ajute Moldova nu neapărat venind acasă. Poți să ajuți acolo unde ești. Cred că este important să ne focusăm cum să folosim resursele, cunoștințele, experiența acumulată în Vest, ca să putem contribui la ceea ce se întîmplă în Moldova.
Info despre ediția din 2014: http://www.trm.md și http://www.romaniantribune.net
Info despre ediția din 2015: http://www.moldova.org/ și http://www.moldova.org/

















