Comunitatea moldovenilor din Azerbaidjan și Georgia, reprezentanți ai Centrului de prietenie moldo-georgian „Casa Mare” au participat pe data de 11 septembrie, la recepția prilejuită Zilei Independenței Republicii Moldova, organizată de consulatele onorifice ale Republicii Moldova la Tbilisi și Gurjaani, Georgia, cu susținerea Ambasadei Republicii Moldova în Republica Azerbaidjan.
La festivitate au mai participat oficiali georgieni, reprezentanți ai ministerelor de externe, ale economiei și dezvoltării durabile, culturii și protecției monumentelor și ai altor autorități georgiene, inclusiv parlamentari, precum și exponenți ai corpului diplomatic, acreditat la Tbilisi, oameni de cultură și afaceri.
Evenimentul a constituit un bun prilej de consolidare a relațiilor între membrii diasporei noastre din Georgia și Azerbaidjan, efectuarea unui schimb de opinii asupra activităților desfășurate în anul curent, dar și a unor acțiuni de viitor. Participanții la ceremonie au avut ocazia să vizioneze câteva filmulețe despre Republica Moldova, să asculte piese ale interpreților autohtoni, dar și să savureze din bucatele tradiționale moldovenești.










