Guvernul Republicii Moldova

BIROUL RELAȚII CU DIASPORA

A A A

Reuniunea moldovenilor din Praga cu prilejul sosirii primăverii

Published on: Tue, 03/26/2019 - 11:04

Cu ocazia sosirii primăverii și a sărbătorii Mărțișorului, Ambasada Republicii Moldova în Republica Cehă a organizat la data de 23 martie curent, o întâlnire în aer liber cu reprezentanți ai comunității moldovenilor din Praga.

 

Pe parcursul zilei a fost organizat tradiționalul atelier de confecționare a mărțișoarelor, iar copiii concetățenilor noștri au fost invitați să participe în cadrul unui concurs de desen „Mărțișorul - simbol al primăverii”.

 

Oaspeții au primit în dar mărțișoare și calendare cu imagini din Republica Moldova, oferite în dar de către Biroul relații cu diaspora din cadrul Cancelariei de Stat, iar picii - câte un exemplar de carte „Acasă”, scrisă de Arcadie Suceveanu și Valentina Lungu și câte un abecedar „Albinuța”, scris de Grigore Vieru.