Guvernul Republicii Moldova

BIROUL RELAȚII CU DIASPORA

A A A

Șefa BRD a participat la întâlnirea trimestrială cu Primăriile partenere MiDL

Published on: Wed, 11/01/2017 - 16:50

Șefa Biroului relații cu diaspora (BRD), Olga Coptu a participat astăzi, 1 noiembrie 2017, la întâlnirea trimestrială cu Primăriile partenere MiDL.

 

Evenimentul a întrunit reprezentanți ai Autorităților publice locale (APL), persoane responsabile de migrație și a fost organizat de către Proiectul Migrație și dezvoltare locală (MiDL).

 

În cadrul prezentării sale, șefa BRD a reiterat atribuțiile instituției pe care o reprezintă, menționând că BRD a elaborat plan de acțiuni care urmează a fi implementat și care prevede, inclusiv, lucrul cu autoritățile publice locale. Totodată, Olga Coptu a prezentat Hotărârea Guvernului nr. 725 din 08.09.2017 cu privire la Mecanismul de coordonare a politicii de stat în domeniul diaspora, migrație și dezvoltare (DMD), subliniind importanța implicării migranților în dezvoltarea locală.

 

Pe durata evenimentului s-a remarcat că Biroului relații cu diaspora din cadrul Cancelariei de Stat a desfășurat, în regiunile de sud, centru și nord, sesiuni de promovare a Mecanismului sus-menționat, unde  au fost convocați funcționari ai Administrațiilor publice locale de nivel 1 și 2, în scopul promovării domeniului dat, astfel încât, abordarea integrată a domeniului care există de mai mulți ani la nivel central să fie realizată și la nivel local în întreaga țară.