Guvernul Republicii Moldova

BIROUL RELAȚII CU DIASPORA

A A A

Subiectul Diasporei, Migrației și Dezvoltării discutat la Reuniunea Platformei locale de cooperare a Parteneriatului de Mobilitate Republica Moldova-Uniunea Europeană

Published on: Thu, 06/22/2017 - 16:57

Pe 22 iunie 2017, a avut loc Reuniunea în format extins a Platformei locale de cooperare a Parteneriatului de Mobilitate Republica Moldova-Uniunea Europeană, organizată de Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, la care au participat reprezentanţii instituţiilor implementatoare din Republica Moldova, Statelor Membre UE, precum şi agenţiilor şi instituţiilor Uniunii Europene.

 

Reuniunea a fost deschisă de către Daniela CUJBA, Şef al Direcţiei Generale Integrare Europeană, Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene al Republicii Moldova, Mindaugas KACERAUSKIS, Însărcinat cu afaceri al Delegaţiei Uniunii Europene în Republica Moldova și Glenn DU VILLE, Expert pentru Relaţii Internaţionale al Direcţiei Generale Migraţie şi Afaceri Interne, Comisia Europeană, care au subliniat rolul pozitiv al acestui format de cooperare în vederea consolidării mecanismului naţional de gestionare a migraţiei şi implementării angajamentelor asumate în cadrul Acordului de Asociere RM-UE.

 

Prima sesiune, moderată de Olga COPTU, șef al Biroului Relații cu Diaspora s-a axat pe maximizarea impactului de dezvoltare al migrației și mobilității. Antonio POLOSA, Șef al Misiunii, OIM în Republica Moldova a prezentat perspectiva OIM privind meritele şi potenţialul Parteneriatelor pentru Mobilitate cu Uniunea Europeană, referindu-se la parteneriatul cu BRD pentru mobilizarea diasporei în dezvoltarea țării de baștină. În aceeași sesiune a fost relatată experiența BRD în implementarea programului guvernamental Diaspora Engagement Hub în comun cu OIM Moldova.

 

Totodată, Viceministrul MMPSF, Anastasia OCERETNÎI a vorbit despre cooperarea cu OFII privind reintegrarea migranților moldoveni din Franța, iar despre realizările proiectului Migrație și Dezvoltare Locală au vorbit reprezentanții PNUD, fiind de asemenea abordate ultimele evoluții în cadrul programului PARE 1+1 de către reprezentantul ODIMM, Moldova.

 

În cea de-a doua și a treia sesiune au fost discutate subiecte ce țin de organizarea și promovarea migrației legale și a mobilității, migrația circulară, lupta împotriva migrației ilegale, consolidarea gestionării frontierelor și a securității documentelor, iar ultima sesiune a reuniunii a fost dedicată consolidării sistemelor de protecție internațională și dimensiunea externă a azilului.

 

La sfârșitul evenimentului au fost specificate priorităţile viitoare și concluziile reuniunii, de asemenea fiind prezentată ediţia nr. 15 a Buletinului Informaţional al Parteneriatului de Mobilitate RM-UE.

 

Parteneriatul de Mobilitate RM-UE este o iniţiativă pilot, semnată pe 5 iunie 2008, care reuneşte mai multe proiecte şi iniţiative în domeniul migraţiei şi se referă în mod prioritar la: consolidarea capacităţilor instituţionale în domeniul gestionării migraţiei; promovarea migraţiei legale; consolidarea relaţiilor cu diaspora; promovarea revenirii şi reintegrării migranţilor moldoveni; investirea eficientă a remitenţelor; asigurarea protecţiei sociale; supravegherea frontierei şi securitatea documentelor; cooperarea în domeniul luptei contra migraţiei ilegale şi a traficului de fiinţe umane.