Guvernul Republicii Moldova

BIROUL RELAȚII CU DIASPORA

A A A

Subiectul privind transferul de bani/remitențe a fost discutat la Guvern

Published on: Fri, 03/30/2018 - 08:51

Subiectul privind transferul de bani/remitențe a fost discutat la Guvern, în cadrul Seminarului de validare al studiului de fezabilitate „Dezvoltarea și implementarea opțiunilor alternative de plată, de transfer de bani/remitențe în Republica Moldova. Seminarul a avut loc pe data de 29 martie curent.

 

La eveniment au participat reprezentanți ai Ministerului Economiei și Infrastructurii, Organizației Internaționale pentru Migrație, Misiunea în Moldova, Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare - PNUD Moldova, Companiei Orange Moldova, Companiei Moldcell, Camerei de Comerț și Industrie, Companiei Paynet, Academiei de Administrare Publică etc.

 

În debutul seminarului, șefa Biroului relații cu diaspora din cadrul Cancelariei de Stat, Olga Coptu a menționat importanța studiului propus spre validare, reieșind inclusiv din discuțiile  privind micșorarea costurilor remitențelor la nivel Global, dezbateri care se desfășoară de ceva timp la ONU. „Propun să tratăm subiectul cu maximă atenție și să încercăm să identificăm cu experții, dar și cu fiecare dintre dumneavoastră care reprezentați o instituție specializată, modalități de micșorare a costurilor remitențelor, care ar servi drept economii atât pentru migranți, cât și pentru țara noastră”, a adăugat Olga Coptu.

 

Pe durata seminarului dr. Aliona Rusnac, consultant în cadrul proiectului Programul Global Comun „Integrarea Migrației în Strategiile Naționale de Dezvoltare” a făcut o prezentare detaliată a studiului „Dezvoltarea și implementarea opțiunilor alternative de plată, de transfer de bani/remitențe în Republica Moldova”, după care a urmat o rundă de discuții privind subiectul dat. Realizarea studiului de fezabilitate a  fost realizată de către dna dr. Aliona Rusnac, implementat de OIM/PNUD și finanțat de către Agenția Elvețiană de Dezvoltare și Cooperare.